Учени: Мозъкът на майката е прекалено чувствителен към тези звуци
Снимка: Guliver / iStock
Вероятно тази ситуация е до болка позната на много майки – по средата на нощта ясно чуват, че бебето плаче. Скачат от леглото, тичат в детската стая, надничат в креватчето му, готови да го гушнат, за да го успокоят, когато с изненада установяват, че то спи като ангелче.
Какво значи това? Че уморената майка бавно полудява, че чува несъществуващи звуци, че нервите ѝ са опънат до краен предел?
Няма много научни изследвания на този феномен, но специалистите го наричат „фантомен“ плач. Много често го „чуват“
млади родители, с първо дете, които нямат опит
Реално те чуват несъществуващ зов за помощ от страна на бебето.
"В това няма нищо странно нито ненормално, обяснява д-р Мегат Грей, акушер-гинеколог от Флорида, пред Popsugar.
“След като жената роди, мозъкът ѝ е
под мощното въздействие на хормоните
Той е твърде чувствителен и реагира на сигналите на бебето както и на звуците, които то издава“, обаснява д-р Грей.
Към това се добавя и повишената тревожност на младите родители, които не са особено уверени в себе си, както и продължителното недоспиване и умората.
„Успокойте се. Няма да се случи нищо лошо с бебето, ако щом нададе писък, вие моментално не се отзовете. Много е важно майката да си почива повече и да се старае да спи винаги, когато детето ѝ спи“, съветва специалистката.
С течение на времето, когато бебето пораства и животът на майката стане по-балансиран, този странен феномен изчезва. Тя ще престане да „чува“ този „фантомния“ плач.
Ако, обаче „фантомният плач“ стане източник на допълнителен стрес, ако майката го чува прекалено често, дори и през деня, задължително трябва да се консултира със специалист.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари